تحلیل های حمیدرضا رضوی

بازاریابی مشارکتی در برابر بازاریابی ارجاعی

مقایسه افیلیت مارکتینگ با ریفرال مارکتینگ

افیلیت مارکتینگ و ریفرال مارکتینگ دو روش نوین، بسیار جذاب، کارآمد و موثر در زمینه بازاریابی و برندینگ هستند. هر دو روش شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند. برای برندسازی و افزایش تعامل و آگاهی از برند خود از این دو روش غافل نشوید! در این مقاله به طور کامل آنها را مطرح می‌کنیم تا با بازاریابی مشارکتی و بازاریابی ارجاعی آشنا شوید:

افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) یا بازاریابی مشارکتی

افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) یا بازاریابی مشارکتی یا همکاری در فروش یکی از روش‌های جذاب برای بازاریابی است که در سراسر دنیا مرسوم و طی سال‌های اخیر فراگیرتر شده است. بازاریابی مشارکتی فرایندی است که طی آن یک شرکت یا فرد معرف، برای بازاریابی محصولاتِ شخص یا شرکت دیگر کمیسیون دریافت می‌کند. شرکت یا شخص معرف به سادگی محصولی را جستجو می‌کند که از آن لذت می‌برد، سپس آن محصول را (که قابلیت افیلیت دارد) تبلیغ می‌کند و از هر فروشی که انجام می‌دهد، بخشی از سود را که معمولاً مبلغ ثابت یا درصدی مشخص از فروش است را به دست می‌آورد. برای مثال شرکت ایرانی موفق در زمینه افیلیت مارکتینگ (affiliate marketing) می‌توان به تُرب اشاره کرد، که با معرفی شرکت‌های مختلف و ارجاع به آن سایت، در صورت خرید موفق مشتری با آن لینک مستقیم ارائه شده از سایت ترب، درصدی از فروش را از فروشگاه مربوطه دریافت می‌کند.

ریفرال مارکتینگ (Referral Marketing) یا بازاریابی ارجاعی

ریفرال مارکتینگ (Referral Marketing) یا بازاریابی ارجاعی، یکی از روش‌های جدید بازاریابی است که در آن مشتریان را تشویق می‌کنید که محصول یا کسب و کار شما را به دوستانشان معرفی کنند. در واقع برای افزایش فروش، از مشتریان راضی و طرفدار برند (Brand Advocates) برای تبلیغ برندتان کمک می‌گیرید. به ساده‌ترین بیان ممکن، بازاریابی ارجاعی یا ریفرال مارکتینگ (referral marketing)، جذب مشتریان جدید، به واسطه مشتریان وفادار قبلی برند است. در این روش بازاریابی بیشتر از طریق بازاریابی دهان به دهان (WoM = word of mouth) است. به عبارت دیگر، مشتری تحت تاثیر نظرات و پیشنهادهای یک دوست یا فرد قابل اعتماد، مجاب می‌شود که از برند شما خرید کند یا از خدمات آن استفاده کند.


بطور معمول با دادن کد تخفیف یا پیشنهاد استفاده رایگان از بخشی از محصولات، یا قرار گرفتن در دسته‌ای ویژه از مشتریان مثل رتبه بندی در باشگاه مشتریان و گرفتن تسهیلات ویژه و… مشتریان وفادار را ترغیب به جذب دوستانشان برای برند می‌کنید. برای مثال در زمینه ریفرال مارکتینگ می‌توان به شرکت‌های حوزه رمزارز یا کارگزاری‌های بورس اشاره کرد که در صورت معرفی دوستان از رمزارز رایگان یا دریافت معامله بدون کارمزد بهره‌مند می‌شوند.

تفاوت افیلیت مارکتینگ با ریفرال مارکتینگ
(تفاوت بازاریابی مشارکتی با بازاریابی ارجاعی)

تفاوت اصلی این است که افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش، متمرکز بر بازاریابان (شخص یا شرکت) همکار با برند است که با دریافت هزینه ثابت مشتریان تازه‌ای به کسب و کار شما بفرستد. درحالی که بازاریابی ارجاعی یا ریفرال مارکتینگ بر پاداش دادن به مشتریان وفادار و مدافع فعلی متمرکز است تا با تبلیغات کلامی از دوستان خود دعوت کنند تا محصول/خدمت شما را امتحان کنند. در مدل افیلیت مارکتینگ، لزوماً شخص یا شرکت معرف، مشتری را بصورت شخصی نمی شناسد و فقط او را ترغیب می کند. اما در مدل ریفرال مارکتینگ، بیشترین جذب توسط دوستان نزدیک فرد تبلیغ کننده صورت می گیرد و آشنایی شخصی معرف با مشتری جدید، سبب اعتماد برای خرید یا استفاده از برند می‌شود.

شباهت افیلیت مارکتینگ با ریفرال مارکتینگ

در هر دو نوع روش بازاریابی معرفی شده در این مقاله، نقش تبلیغات و معرفی برند شما به عهده فرد یا شرکتی ست که در صورت جذب مشتری برای برند شما، منفعتی (معمولاً مالی) دریافت می کند. در هر دو روش، شیوه تبلیغات دهان به دهان یا توصیه توسط فرد یا شرکت مورد اعتماد مطرح است. هزینه هر دو شیوه تبلیغاتی و بازاریابی ریفرال و افیلیت نسبت به روش‌های تبلیغات دیگر، ارزانتر و به صرفه‌تر است. هدف از بازاریابی ارجاعی و بازاریابی مشارکتی، علاوه بر جذب مشتری و رضایت بیشتر مشتریان فعلی، آگاهی از برند و مشارکت در فروش است. این دو روشی برد-برد-برد برای شرکت اصلی، مُعرِف و مشتری جدید محسوب می‌شود.

سخن آخر

در پایان باید اینو اضافه کنم که هر دو شیوه در کنار تفاوت‌ها و شباهت‌ها، مزایا و معایب خودشون رو دارند. امروزه این دو روش بیشتر در دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌شود هر چند که در روش‌های سنتی هم می تواند کاربرد داشته باشد. داشتن زیرساخت مناسب برای اجرای افیلیت مارکتینگ و ریفرال مارکتینگ، بخصوص در وبسایت شرکت از ضروریات اجرای این دو روش بازاریابی است. امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه. می تونید مطالب آموزشی دیگه رو در سایتم مطالعه کنید.

چقدر دوست داشتی؟

قلب سمت راست کمترین و قلب سمت چپ بیشترین

میانگین رأی ها: 5 / 5. تعداد رأی ها: 2

هنوز کسی رأی نداده! شما اولین باشید.

error: Content is protected !!