cryptoart & NFT

آموزش ان اف تی و کریپتو آرت

آموزش مجازی کریپتوآرت و بلاکچین
دوره آموزش مجازی کریپتوآرت و بلاکچین

دوره آموزش کریپتوآرت و توکن غیرمثلی

اولین دوره جامع و تخصصی در زمینه آموزش هنر رمزپایه و ارتباط آن با بلاکچین و ان اف تی در رنگ هنر، دوره کریپتو آرت است. در این دوره، با مفاهیم پایه ای در حوزه NFT و Blockchain آشنا می شوید. این دوره در شش جلسه به 14همراه ویدیو تدوین شده است. در دوره کریپتوآرت و بلاکچین، علاوه بر هنررمزپایه، با مفاهیم کلیدی و تاریخچه زنجیره بلوکی داده ها نیز آشنا می شوید. این دوره توسط حمیدرضا رضوی، تهیه و تدوین شده است. اگر به کامپیوتر و دنیای پیش‌ِروی وب 3 علاقمند هستید، این دوره کریپتوآرت به شما پیشنهاد می شود. موارد تخصصی در زمینه کریپتوکارنسی بیتکوین و اتریوم نیزدر این دوره آموزش داده می شود. بصورت پایه ای و ریشه ای با وب و شبکه، علم رمزنگاری یا کریپتوگرافی، و کریپتوکارنسی ها و تاریخچه پول و توکن های غیرمثلی می آموزید. با هنرمندانی که از طریق تکنولوژی ان اف تی هنر خود را در بستر بلاکچین بعنوان یک توکن غیرمثلی یا NFT ثبت کرده اند آشنا می شوید. علاوه بر معرفی کامل فرآیند ثبت اثر، با برخی از صرافی ها (اکسچنج) و همچنین بازارهای هنری و کیف پول ها نیز آشنا خواهید شد. هدف از دوره کریپتو آرت و بلاکچین برای هنرمندان، آشنایی با این دنیای جدید و تکنولوژی روز دنیا است! برای آشنایی بیشتر با این دوره و ثبت نام، به سایت رنگ هنر مراجعه کنید.

فیلم معرفی و آشنایی با مباحث دوره کریپتوآرت (هنر رمزپایه) و بلاکچین
آشنایی با کلیه سرفصل ها و منابع مورد استفاده در دوره NFT و Cryproart در رنگ هنر

در دوره آموزش کریپتو آرت (هنر رمزپایه) مواردی که می آموزید شامل: ...توضیح بیشتر

سیر تاریخی مورد بررسی در دوره کریپتو آرت و بلاکچین در رنگ هنر

بلاکچین چیست؟

بلاکچین که در برخی نگارش ها بلاک چین نیز نوشته می شود ترجمه Blockchain است که به فارسی زنجیره بلوکی داده گفته می شود. در حقیقت یک تکنولوژی جدید از ذخیره سازی داده هاست. بنابراین بلاکچین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده محسوب می شود. در این پایگاه داده، اطلاعات با الگوریتم های رمزنگاری یا کریپتوگرافی مانند مهرزمان یا تایم استمپینگ Time Stamping و عملگر یا تابع درهم ساز یا هش فانکشن Hash Function رمزگذاری می شود.

خصوصیت بلاکچین این است که بطور معمول اطلاعات تراکنش های مالی را ثبت می کند. بنابراین مانند حسابداری بصورت دفتر کل یا Ledger اطلاعات تراکنش های مالی در بلاکچین ذخیره می شود. هر بلاک در بلاک چین توانایی ذخیره سازی حجم مشخصی از اطلاعات را دارد. مثلاً هر بلاک در بلاکچین بیتکوین توانایی ذخیره سازی تا 1 مگابایت داده را دارد. بطور مثال در انشعاب بیتکوین کش، این حجم ذخیره سازی در هر بلاک به 8 مگابایت داده در هر بلاک ارتقا یافت. بلاکچین های مختلف توانایی ذخیره سازی اطلاعات در هر بلاک را بر اساس برنامه ای که نوشته اند تعیین می کنند.

تکنولوژی بلاکچین
تکنولوژی بلاکچین یا زنجیره بلوکی داده ها – Blockchain

خصوصیت اصلی بلاکچین که آن را از دیتابیس های دیگر متمایز می کند این است که اطلاعات هر بلاک را، که شامل لیست همه تراکنش ها در دفتر کل بود، به رمز منحصربه فردی تبدیل می کند و این رمز به بلوک بعدی منتقل می شود. خصوصیت تابع درهم ساز و تولید رمز توسط آن مثل SHA256 و تابع های رمزنگاری مشابه آن، این است که هر حجم داده ای که به آن ارائه شود، خروجی با طول ثابتی از ترکیب منحصر به فرد حروف و اعداد می دهد. در بلاکچین تولید این رمز و قرارگیری آن در بلوک بعدی و تولید رمزجدید با حضور رمز بلوک قبلی و تولید رمز جدید برای انتقال به بلوک بعدی فرآیندی است که آن را از دستبرد و خرابکاری هکرها محافظت می کند. در دوره آموزش بلاکچین و کریپتو آرت در رنگ هنر، کلیه جزییات تکنولوژی بلاکچین بصورت پایه ای و با زبانی ساده و گویا در قالب فیلم در چندین جلسه تشریح شده است.

رابطه ان اف تی و کریپتو آرت چیست؟

ان اف تی NFT یا Non-fungible token که آن را توکن غیرمثلی ترجمه می کنیم در حقیقت نوعی دارایی است. ان اف تی یا توکن غیرمثلی در بستر بلاکچین رمزنگاری شده و قابل معاوضه با ارز رایج در آن بلاکچین مربوطه است. اما ان اف تی قابل تعویض با دارایی مشابه نیست چون مثل و مانندی برای آن نیست! توکن غیرمثلی NFT ترکیبی از دو واژه اصلی است. توکن و غیرمثلی. توکن در حقیقت همان ژتون است. توکن یا ژتون در برگیرنده هر چیزی است که دارایی را نمایندگی می کند. مانند یک برگ کاغذ برای ژتون غذا، یا یک سکه پلاستیکی یا سفالی برای ارائه در بازی. توکن ها در بلاکچین نیز نماینده ارز اصلی آن هستند.

در علم حقوق به هر دارایی که مثل و مانند و مشابه آن زیاد و به وفور باشد دارایی مثلی گفته می شود. در مقابل آن هر دارایی منحصر به فرد و خاص و تک، در علم حقوق دارایی قِیمی نام دارد. اما برای ترجمه راحتتر و مشابه با انگلیسی، به دارایی های قیمی، دارایی غیرمثلی non-fungible می گوییم. مثلاً پول یک دارایی مثلی است، و بطور مثلا یک اسکناس 1دلاری، با یک اسکناس 1دلاری دیگر ارزش یکسان دارد و قابل معاوضه است. ارزش گذاری دارایی های مثلی هم مشخص و معمولاً ساده است. ویژگی دیگر دارایی مثلی این است که می تواند به واحدهای کوچکتری نیز تقسیم شود و همچنان ارزش آن ثابت بماند.

ان اف تی - NFT
ان اف تی یا توکن غیرمثلی

اما دارایی غیرمثلی، نوعی دارایی منحصربه فرد و ویژه است که نمونه و مثلی برای آن نیست. مثلاً یک ویلای خاص در منطقه ای ویژه یک دارایی غیرمثلی است. یا یک تابلوی نقاشی و آثار هنری در دسته دارایی های غیرمثلی (قیمی) دسته بندی می شوند. بنابراین این نوع دارایی ها را نمی توان به واحدهای کوچکتر تقسیم کرد. ضمن اینکه چون چیز مشابهی برای آن نیست، نمی تواند بغیر از پول با چیز دیگری هم ارزش خود معاوضه شود (مگر در صورت یک توافق).

در بستر بلاکچین کوین ها و توکن ها وجود دارند. کوین به ارز اصلی آن نرم افزار بلاکچینی اطلاق می شود. نام دیگر آنها کریپتوکارنسی است. کوین ها قابل استخراج هستند. اما توکن ها نماینده کوین ها هستند. دو نوع توکن نیز وجود دارد: توکن مثلی که مشابه پول عمل می کند مانند توکن تتر که معادل ارزش 1 دلار را دارد. توکن غیرمثلی یا همان NFT ان اف تی، توکنی است که از طریق قرارداد هوشمند در بستر بلاکچین ثبت شده و به دارایی غیرمثلی اشاره می کند. مثلاً یک اثر هنری می تواند در بستر بلاکچین از طریق این دسته از توکن ها ثبت شود. بنابراین هنر رمزپایه یا کریپتو آرت، زیر مجموعه ای از ان اف تی ها هستند. در دوره بلاکچین و کریپتوآرت در رنگ هنر، کلیه جزییات ان اف تی و تاریخچه هنر رمزپایه و استانداردهای مربوط به ان اف تی بصورت پایه ای و با زبانی ساده و گویا در قالب فیلم در چندین جلسه تشریح شده است.

چقدر دوست داشتی؟

قلب سمت راست کمترین و قلب سمت چپ بیشترین

میانگین رأی ها: 5 / 5. تعداد رأی ها: 2

هنوز کسی رأی نداده! شما اولین باشید.

error: Content is protected !!