تحلیل های حمیدرضا رضوی

برنامه ریزی روزانه و مدیریت زمان

تقسیم بندی پیشنهادی ۲۴ ساعت فعالیت روزانه

زمانی که صحبت از برنامه ریزی و داشتن پلان می شود، بهترین پیشنهاد از دید مدیریت زمان خرد کردن کارهاست. اگر معیار برنامه را یکساله در نظر بگیریم، بهتر است بر اساس نیاز، برای 2 هزارم آن یعنی یک روز برنامه داشته باشیم تا با جمع این دو هزارم ها کنار هم، به یک اتفاق در یکسال دست بزنیم!

0.002 = 365 ÷ 1

برای اینکه برنامه ما جامع باشد و سبب رشد و بالندگی ما شود، بایستی حداقل 5 محور بالندگی را پوشش دهد. محورهای بالندگی شامل: تندرستی، مهارت و درآمد، روابط انسانی و عاطفی، حل چالش ها و تجربیات نوین می شود. برنامه زندگی ما بایستی بر پایه سلامت جسم و روان ما چیده شود. از این رو بر اساس مطالعات روانشناسی مثبت گرا در کتاب شکوفایی (Flourish) آقای سلیگمن، نظریه سلامت (well-being) مطرح شده که آنجا پنج المان دارد:
هیجانات مثبت، تجربه‌ی عمیق لحظات، معنا، روابط مثبت و موفقیت.

رشد

اگر برنامه ما در روز بر پایه آنچه که سبب رشد و شکوفایی ما می شود پایه ریزی شود، در پایان روز و بعد از اجرای هر بخش و گام از آن برنامه روزانه، حس مثبت بودن و آرامش خاطر خواهیم داشت و از زندگی و لحظات آن بیشتر لذت می بریم. همه ما گاهی پیش آمده که از عملکرد خود راضی نبوده ایم. گاهی نیز از نداشتن زمان کافی برای رسیدن به همه امور مورد نیاز گلایه می کنیم. من در برنامه ریزی روزانه زیر که بر اساس تجربه شخصی آن را کارآمد و عملی می دانم، سعی کرده ام تا بر اساس نیاز روز، با توجه به محورهای بالندگی و شکوفایی و رشد و سلامت به همه امور برسیم:

برنامه روزانه پیشنهادی

🔶 ۲ساعت: پخت و پز و خوردن (صبحانه و ناهار و شام و میان وعده‌ها – نوشیدن مایعات فراموش نشه!)

🔶 نیم ساعت: آرامش و بدون فکر و بدون کار (مراقبه و سکوت)

🔶 نیم ساعت: امور بهداشتی (حمام و توالت و مسواک)

🔶 ۷ ساعت خواب مفید شبانه

🔶 ۱ ساعت خواب بعدازظهر

🔶 ۱ ساعت ورزش و نرمش (کششی و قدرتی یا پیاده‌روی)

🔶 ۱ ساعت روابط اجتماعی مجازی (سایت و اینستاگرام و فیسبوک و…)

🔶 ۱ ساعت معاشرت حضوری یا تلفنی با دوستان و نزدیکان

🔶 ۱ ساعت مطالعه در زمینه مورد علاقه

🔶 ۱ ساعت کار هنری یا کار خلاقه یا فکر به نوآوری

🔶 ۱ ساعت جستجو برای تجربیات جدید (از غذای جدید تا مطلب جدید تا هرچیز جدید)

🔶 ۱.۵ ساعت فیلم یا انیمیشن یا تلویزیون و اخبار یا بازی یا خرید

🔶 ۵.۵ ساعت کار و حرفه‌ای که دوس داریم و توش مهارت داریم و باهاش احساس خوبی داریم و از انجامش خشنودیم و لذت می‌بریم و نوعی تفریح هم هست برامون و سبب کسب درآمده.

برنامه ریزی روزانه
برنامه ریزی روزانه با دید بالندگی و شکوفایی

بر اساس این برنامه روزانه که ساعت های آن شناور است و مطابق برنامه زندگی هر فرد قابل بهینه سازی ست، نیازهای رشدی هر فرد لحاظ شده است. امیدوارم این برنامه فردی روزانه بتواند مورد استفاده شما قرار بگیرد.

راهنمای اولویت بندی کارها در برنامه ریزی روزانه یا مدیریت زمان

چندین روش برای اولویت بندی کارها و مدیریت زمان از منابع مختلفی ارائه شده است که بر اساس خصوصیات اخلاقی خود می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید و استفاده نمایید:

1 – یکی از این تکنیک ها تکنیک ماتریس آیزنهاور است. در این روش وظایف را با توجه به آنچه باید در یک زمان خاص در طول روز انجام دهید را در چهار بخش زیر طبقه بندی کنید:

  • کارهای فوری و مهم
  • کارهای مهمِ غیرفوری
  • کارهای فوری و کم اهمیت
  • کارهای غیرفوری و کم اهمیت

انقدر این تقسیم بندی کاربردی بود و معروف شد که اگه یه چرخی در اپ استورها بزنید، نرم افزارهای موبایلی مدیریت زمان بر اساس آیزنهاور را می توانید دانلود و استفاده نمایید. اونی که خودم استفاده می کنم در پلی استور گوگل لینکش رو از اینجا دریافت کنید.

2 – یه تکنیک دیگه پومودورو یا گوجه فرنگی هست که روی تقسیم زمان به 25 دقیقه تأکید دارد. اما این متود روی من کار نکرد! شما می تونید در موردش تحقیق کنید و خوشبختانه برای این تکنیک مدیریت زمان نیز اپ های مختلفی در دسترس هست.

3 – برای انجام کارها در برنامه و اولویت بندی دو روش متفاوت هست که در این شماره و شماره بعد معرفی می کنم. یکی همون قورباغه رو قورت بده هست. مدیریت زمان بر اساس این تکنیک مفهوم اصلیش اینه که کار سخت و بزرگ رو اول انجام بدی. البته این مورد روی همه شاید کار نکنه که بهتره از تکنیک بعدی بجای این استفاده بشه.

4 – تکنیک انجام کارها به شیوه کالباسی: در این تکنیک، کارهای بزرگ به گام ها و قدم های کوچک تقسیم می شه. بعد از انجام هر گام، یه جایزه به خود می دهیم. با خرد کردن کارهای بزرگ، هضم و انجامشون ساده تر می شه. این هم در انجام کارها به خود من خیلی کمک کرده.

در برنامه ریزی روزانه ارائه شده، سعی کرده ام علاوه بر سلامت جسم و روح، پرداختن به مهارت و کسب درآمد، روابط انسانی، حل چالش و خلاقیت و تجربه های نوین که برای شکوفایی و بالندگی و رشد لازم هستند اهمیت بدم.

در طول یکسال، جمع 5.5 ساعت های کاری، به 2000 ساعت می رسه. این زمانی کافی و عالی برای اتفاق های بزرگ هست. جالب اینجاست که طبق تحقیقاتی که در کشورهای اروپایی مثل دانمارک اتفاق افتاد (منبع)، ساعت کاری های 8 تا 9 ساعت، بهره وری لازم رو ندارن و با تقلیل این زمان به 5 ساعت، احتمال افزایش بهره وری در شرکت ها بالاتر می ره. طبق تحقیقات سازمان جهانی کار: کار زیاد باعث بیماری‌های قلبی عروقی، اختلالات گوارشی و اسکلتی و همچنین از بین رفتن شادی و رضایت از زندگی می‌شود. منبع

اگر نظر یا پیشنهادی دارید، در زیر این مطلب با قرار دادن نظر خود، سبب رشد و بهبود این برنامه شوید. اگر از این برنامه نیز استفاده کردید، تجربه خود را با من و دیگران به اشتراک بگذارید. با سپاس: حمیدرضا رضوی

دریافت فایل برنامه ریزی روزانه:

چقدر دوست داشتی؟

قلب سمت راست کمترین و قلب سمت چپ بیشترین

میانگین رأی ها: 3.9 / 5. تعداد رأی ها: 14

هنوز کسی رأی نداده! شما اولین باشید.

2 دیدگاه‌ برای “برنامه ریزی روزانه و مدیریت زمان”

دیدگاه‌ها بسته شده است.

error: Content is protected !!